این روزا خیلی از افراد هستن که خود رو متخصص بازاریابی می دونن اما چیزی جز کاغذبازی و تبلیغات بدون اثر در رسانه ها و شبکه های اجتماعی بلد نیستن. این مقاله به پنج مشکل اصلی در روند بازاریابی افراد می پردازه.
اینطور بازاریابان پولای کلان بقیه افراد رو واسه تولید بروشورها و وب سایتایی که در آخر هیچ تاثیری در ارتباط با مشتریان و برگشت سرمایه ندارن خرج می کنن. شرکتای مختلفی هم وجود دارن که به کار SEO یا همون بهینه سازی یافته ها در موتورهای جستجو مشغول ان، این شرکتا پادزهر فروشای مدرنی هستن که قول میدن در ازای چند صد هزارتومان ناقابل در ماه شرکت شما رو در بالاترین رتبه بذارن. بر خلاف وجود خیلی از این افراد و شرکتا حالا خوبیش اینه استعدادها و نابغهای حرفه ای زیادی هم وجود دارن که مشتاقانه به دنبال درنوردیدن مرزهای بازاریابی هستن که شدیداً نیاز به نوآوری و خلاقیت داره. در زیر پنج مورد اساسی که این افراد واقعا در اونا خبره هستن آورده شده :
اگه می خواین بازاریابان واقعی رو از بازاریابان غیرمتخصص تشخیص بدید از اونا دلیل انتخابای جور واجور شون رو بپرسید. خیلی از اونا این جور جواب میدن: “واقعاً نمی دانم به چه دلیل” یا ” ما همیشه اینطور عمل می کنیم” یا حتی بعضیا کمی حرفه ای تر جواب میدن و می گن: “این یه روش استاندارد در حرفه ماست”. اما یادتون باشه اصل حرفه بازاریابی از قصد و قصد و یا توجه به مشتری شروع می شه. یک بازاریاب حرفه ای اول به هدف و قصد توجه می کنه و هر اقدامی که در کمپین بازاریابی خود تهیه می کنه با این هدفه که جامعه هدف خود رو به طرف اون هدف و قصد هدایت کنه. هر اقدامی غیر از این تضییع منابعه و عملی غیرحرفه ای حساب می شه. پس از همین الان به بعد هر تصمیمی که در بخش بازاریابی می گیرین از خودتون بپرسید به چه دلیل این اقدام رو می خواین انجام بدین؟ اگه جواب مناسبی نداشتید اون رو انجام ندین.
پیام و شعار شمام درست مثل بقیه شرکتای حریف تونه و مثل اونا خسته کننده و دِمدهه؟ یادتون باشه بازاریابی فقط کنارهم چیدن کلمات واسه پر کردن فضاهای خالی سایت و بوروشورها نیس. کار بازاریابان حرفه ای و متخصص ، طراحی ارزشای پیشنهادی موثر و در هم تنیده با نیازای مشتریان بالقوه س. این ارزش پیشنهادی که واسه محصول خودتون طراحی می کنین باید با دردهای مشتریان تون در ارتباط باشه تا اونا بدونن که شما اومدید تا با محصول تون این درد رو درمون بخشید و همیشه واسه اون حاضرید. تا وقتی اونا ندونن که شما واسه اونا اهمیت قائلید توجهی به شما نمی کنن.

مطلب مشابه :  لاغری و سلامتی با دانه چیا،کینوا ، عسل طبیعی و دمنوش نیوشا

افزایش فروش
خیلی از آدمایی که در بخش بازاریابی فعالیت می کنن فکر می کنن که هر اقدامی که انجام میدن باید تاثیر مشخص و جداگونه ای بر بازار داشته باشه و یا تفکر غلط از اینجا ناشی می شه که بیشتر کارایی که الان انجام می شه نامتناسب و غیر در ارتباط به همه. شکل و ظاهر و حتی محتوای وب سایتا هیچ ربطی به تبلیغات شرکت ندارن و حتی بدتر هیچ ربطی به گفته های تیم فروش ندارن. یک بازاریابی موفق یه سری از کارائیه که در ارتباط به هم و متناسب با هم واسه تبدیل یک مشتری بالقوه به مشتری بالفعل طراحی و انجام می شه. مطمئن شید که پیامی که منتقل می کنین با ارزش پیشنهادی محصول تون در ارتباط و وحدت باشه. علاوه بر این هر اقدام تون با بقیه اقدامات تون هم در ارتباط باشه. یک راه روشن واسه مشتریان تون ترسیم کنین و تلاش کنین در هر اقدام تجربه مشتریان تون رو از محصول در مراحل جور واجور این راه افزایش بدید و مطمئن شید که تیم فروش شما از این روش پیروی می کنن وگرنه کل مراحل به هدر میره.
شاید شمام بارها به وبگردی در وب سایتای مربوط به یک صنعت پرداخته اید و حتما دیده اید که چقدر تصاویر تکراری و جملات و سخنان تکراری در اونا زیاده با اینکه این روزا بازاریابان دسترسی به یه عالمه از امکانات جدید و ابزاراهای خلاقانه دارن ولی بازم از همون منابع قبلی و در دسترس قدیمی استفاده می کنن، مثلا با اینکه این روزا دوربینای دیجیتال با کیفیت بالا در دسترسه اما زحمت گرفتن یک عکس از محیط کار خود رو نمی دن و به عکسای عادی و تکراری موجود در فضای مجازی براشون کافیه. بیشتر ویدئوای تجاری خسته کننده ان طوری که نمیشه بیشتر از 20 ثانیه اونا رو تحمل کرد. یک بازاریاب حرفه ای به این نکته واقفه که اونا در درجه اول باید یک سرگرم کننده باشن، مثل یک هنرمند که با بومی از رنگ باید یک تصویر قشنگ و جذاب واسه جذب مشتریان بیافریند. این نکته رو یادتون نره که همه مردم دوست دارن در هر موقعی که می تونن سرگرمی داشته باشن پس تا می تونین واسه اونا سرگرمی جفت و جور کنین و این اونا هستن که به زودی دوباره به سراغ شما برخواهند گشت.
خیلی از متخصصین بازاریابی فکر می کنن تولید و پخش وسایل بازاریابی پایان ماجراست. اونا به وب سایتی که طراحی کردن افتخار می کنن و از بوروشورهایی که در جنبه های گسترده پخش کردن راضی ان. اما یک بازاریاب حرفه ای می دونه که این برگشت سرمایه س که پایان ماجراست، آدمایی که بازاریابی رو حرفه ای دنبال می کنن باید خوره اطلاعات و داده های جور واجور باشن تا بدونن که هر اقدامی که می کنن چه تاثیری داره و از این راه بهترین اقدام رو شناسایی و تقویت کنن. پس باید راهی پیدا کنین تا بتونین تاثیر هر ریالی رو که خرج می کنین سبک سنگین کنین، اگه نمی تونید سبک سنگین کنین کمپین بازاریابی خود رو به منابعی اختصاص بدید که قابل امتحان باشن. و همیشه یادتون باشه که هر شرکتی بنا به یک دلیل بازاریاب استخدام می کنه و اون ساختن پوله

مطلب مشابه :  راهنمای علمی جامع برای اثرگدار کردن تبلیغات اینترنتی