در میدون بازاریابی ما تماشاگر تغییرات زیادی هستیم. در این شرایط بیشتر بازاریابان با یک سئوال مشترک به رقابت کشیده شدن و اون اینه که چیجوری میتونیم در کار و کاسبی خود، پیام تبلیغاتی قانع کننده ارائه دهیم؟ باید که بازاریابان باهوش پیش از قانع کردن مشتری در مورد خرید اجناس شرکتشون، تلاش می کنن جزء علایق مشتریان احتمالی خود شن. یادتون نره که راز هنر قانع سازی، فریب مردم واسه انجام چیزی که شما می خواین اونا بکنن نیس، بلکه ارائه مشوقای قابل لمس و ناملموس واسه اقدام در جهت درک و دریافت پیام تبلیغاتی شماس.
بیایید به اصل موضوع بپردازیم. در ادامه ۳ اصل قانع کردن مشتری تشریح شده:
۱) اگه از شما بخوان در یک نظرسنجی روی تعداد محدودی از جامعه شرکت کنین و به شما بگن که خیلی از همکاران شما در این نظرسنجی شرکت کردن، شما تمایل بیشتری واسه مشارکت دارید. یک عبارت که من معمولاً میشه استفاده کرد اینه که: “تعداد X از مردم در این بررسی شرکت کردن، باعث شید نظر شمام شمرده شه!” یا “یافته های این تحقیق در تصمیمات تاثیر میذاره، پس صدای خود رو به گوش برسونین!”
۲) قدرت و اختیار: هرکی به دنبال اجرای نقش خود در جامعه و کسب اعتبار و احترامه. پس از همین میشه به عنوان یک وسیله قانع سازی استفاده کرد. مثلا در یک نظرسنجی استیو جابز از اینجور جمله ای استفاده کرد: ” کار من جفت و جور ساختن راحتیِ مردم نیس، بلکه کار اونا رو بهتر کردنه ” و بعد گفت: “به ما در بهتر کردن کار مشتریان مون با پر کردن این نظر سنجی کمک کنین.”
۳) کمبود: مردم وقتی که حس کنن منابع محدود و یا زمان کوتاهی در اختیار دارن یک گرایشی به می ترسن. ایجاد حس فوریت و اضطرار یکی دیگر از تاکتیک هاییه که واسه قانع کردن مردم به اقدام فوری استفاده می کنیم. وقتی که ارتباطات برقرار می شن، استفاده از فراخوان به اقدام یا call-to-actions مثل “همین حالا دست به کار شین” در بالای مطلب واسه جذب گروه های خاص خوبه.
آزمایش این اصول که در این مطلب بیان شد، می تونه الهام بخش روشای قانع سازی جدید و دیگری باشه. مشاهده اینکه تنوع جمعیتی چیجوری به تاکتیکای جور واجور قانع سازی جواب میدن به ما اجازه میده تا ببینیم که کدوم روش موثرترینه.
بازاریابی
7- وسیله ها و منابع آنلاین رو از یاد نبرین
واسه طراحی یک لوگو، اقیانوس بزرگی از اطلاعات روی وب هست که می تونین واسه ایده گرفتن از اونا استفاده کنین. پس واسه شروع کار عجله نکنین و سایت هایی مثل 99design رو خوب بگردین. هم اینکه می تونید از سایت هایی مثل Logomaker یا logoyes واسه طراحی لوگو خود استفاده کنین.
در بخش های بعدی نگاهی عمیق تر به جنبه های جور واجور چشمی در تاثیر گذاری روی فروش و برندینگ میندازیم. اگه تا بحال واسه سازمان خود لوگویی طراحی کرده اید، تجربه های خود رو از طراحی یک لوگو در بخش نظرات با ما به اشتراک بذارین. مترجم: علی برهانی
نقش رضایتمندی مشتری در بازاریابی
همانطوریکه بنده در مقاله فرق بازاریابی و فروش عنوان کردم تمرکز بازاریابی روی نیاز مشتری در جهت رضایت اونه اما فروش، ارائه اطلاعاتی در مورد محصولیه که قبلاً بازاریابی شده و توضیحات در مورد کالا و خدمات داده می شه. بدیش اینه این شرکت که یک شرکت خدماتیه، رضایت مشتری رو اولویت فعالیت خود قرار نداده بود و فقطً به فروش فکر می کرد. بدون اینکه در نظر داشته باشه که رضایتمندی مشتریان عامل رشد این کسب و کاره.

مطلب مشابه :  بررسی جامع و کامل تبلیغات موبایلی (پیامکی)

کسب رضایت مشتری فرآیندیه که نیاز به خلاقیت و نوآوری داره. در مورد ارائه خدمات این مسئله بیشتر روش زوم شده به خاطر این که خدمات، قابل لمس و قابل مقایسه نیس. وقتی شما خدمتی رو ارائه می دین معمولاً بطور دقیق مثل خدماتیه که رقبای این کسب و کارا انجام میدن و مشتری با این نوع ارائه آشناه. معمولاً مشتری از ارائه خدمات ناراضی نیس چون در ذهنش اون چیزی که می شناسه و تا به حال دیده رو تداعی می کنه اما وقتی شما بخواهید رضایت واقعی رو در مشتری بسازین، باید یه قدم جلوتر و بالاتر از تصور مشتری عمل کنین.
مثلاً شما وارد یک بانک میشین، در تموم بانکا روش ارائه خدمت یکیه اگه شما زیاد معطل نشدید و به سرعت کارتون انجام شد و از سیستم نوبت بندی استفاده کردین، وقتی که از بانک بیرون میشین ناراضی نیستین ولی در صورتی رضایت دارین که یک حس خوشایندی در شما ایجاد شده باشه طوری که این خوشایندی در زمان مراجعه به بانکای دیگر واسه شما ایجاد نشده مثلا اگه به کسی که مشتری ویژه س خدمات خاصی ارائه شه این یعنی خلق رضایتمندی در مشتری. وقتی شما می تونین رضایت مندی بسازین که بالاتر از تصور ذهنیی که افراد در مورد اون کالا و خدمات دارن پیش برید و واسه خود مزیت رقابتی و منحصر بفرد بسازین.
کار و کاسبی تون رو طوری برنامه ریزی کنین که رضایتمندی بسازه و این کار ممکن نیس مگه اینکه خلاقیت خود رو استفاده کنه تا پارادایمای موجود مزیتی منحصر بفرد واسه کار و کاسبی تون رو بشکنید و باعث رضایتمندی مشتریان شید.

مطلب مشابه :  بررسی انواع ابزار های تبليغات

نویسنده: مریم رنجبری پور
مشاور و مدرس کار و کاسبی

رنگ ها کلیدی ان
وقتی که صحبت راجبه شخصیت یک برند می شه، باید همه حولوحوش ماجرا در نظر گرفته شه. یکی از این جنبه های بسیار مهم طیف رنگی استفاده شده و احساسیه که هر رنگی می تونه منتقل کنه. مثلا طیف رنگ های روشن هرچند ممکنه جلب توجه کنن ولی احساس بی پروا و عجول بودن رو هم منتقل می کنن. هر رنگی تاثیر متفاوتی داره و می تونه نکات ظریفی رو به لوگو و هویت شما اضافه کنه.
قرمز: انرژیک / جذاب / جلب توجه
نارنجی: خلاق / صمیمی / جوانانه
زرد: خوشبینانه / مخترعانه / روشنایی
سبز: رشد و نمو / طبیعی / آموزش
آبی: حرفه ای / درمانی / آروم بخش / مورد اعتماد
بنفش: روحانی / هوشمندانه / احضار کننده
سیاه: معتبر / قوی
سفید: ساده / تمیز / خالص
صورتی : اصلاح کننده / دخترونه
قهوه ای: غیرشهری / تاریخی / ثابت