موسسه ملی فناوری و استانداردها (NIST) رایانش ابری را اینگونه تعریف می‌کند: «رایانش ابری مدلی است برای فراهم کردن دسترسی آسان بر اساس تقاضای کاربر از طریق شبکه به مجموعه‌ای از منابع رایانشی قابل تغییر و پیکربندی (مثل: شبکه‌ها، سرورها، فضای ذخیره‌سازی، برنامه‌های کاربردی و سرویس‌ها) که این دسترسی بتواند با کمترین نیاز به مدیریت منابع و یا نیاز به دخالت مستقیم فراهم‌کننده سرویس به سرعت فراهم شده یا آزاد (رها) گردد.»[5]
مدل‌های استقرار رایانش ابری
• ابر خصوصی9 زیرساخت ابری تنها برای یک سازمان کار می‌کند و ممکن است توسط خود سازمان یا شرکتی دیگر مدیریت شود، نیز می‌تواند درون یا بیرون سازمان جای بگیرد.
• ابر گروهی10 زیرساخت ابری بین چند سازمان به اشتراک گذاشته شده و یک گروه مشخص که وظیفه‌ایی مشترک (مثل: ماموریت، نیازهای امنیتی، سیاست‌گذاری و ملاحضات قانونی) دارند را پشتیبانی می‌کند. این ابر می‌تواند توسط این سازمان‌ها یا یک شرکت دیگر مدیریت شود، همچنین می‌تواند درون یا بیرون سازمان جای بگیرد.
• ابر عمومی11 زیرساخت ابری برای عموم یا برای دسته بزرگی از مشتریان در دسترس است و مالک آن سازمانی است که این خدمات ابری را می‌فروشد.
• ابر آمیخته12 زیرساخت ابری آمیزه‌ای است از دو یا بیشتر ابر (خصوصی، گروهی یا عمومی) که هر کدام ویژگی‌های یکتای خود را نگه می‌دارند ولی بوسیله‌ی فناوری‌های استاندارد شده یا انحصاری که داده‌ها و برنامه‌های کاربردی را جابهجاپذیر (پرتابل) می‌کند به یکدیگر وصل شده‌اند.
سیستم‌عامل‌تحت وب13
• تاریخچه سیستم عامل تحت وب
پروژه سیستم عاملهای تحت وب و همچنین کلمه “WebOS” برای اولین بار در یکی از دانشگاه برکلی آغاز شد. اولین سیستم عامل تحت وب توسط برنامه نوسان سوئدی طراحی شد. بعدها برنامه نویسان حرفه ای جاوااسکریپت و DHTML جهان به این پروژه ملحق شدند و این پروژه گسترش یافت تا اینکه سیستم عاملهایی مانند سیستم عاملهای روی کامپیوترهای شخصی و با سرعت بالا را بر روی مرورگرها به نمایش در آورد[6].
• تعریف سیستم عامل تحت وب
سیستم عامل مجازی در حال اجرا در داخل مرورگر است که به کاربران اجازه دسترسی به برنامه ها و اطلاعات و تنظیمات و میزکار خود را از طریق اینترنت و با استفاده از یک مرورگر وب از هر کامپیوتری میدهد. می توان گفت که این نوع سیستم عامل قابل انطباق با هر نوع پلت فرم ارائه شده می باشد. سیستم عامل در سمت سرور قرار میگیرد و کاربر توسط مرورگر از طریق اینترنت و با استفاده از پروتکلهایی مانند HTTP و FTP اتصال برقرار میکند[6].
ویژگیهای سیستم عامل تحت وب[6, 7]
• توزیع پذیر، دسترس پذیری بالا، مقیاس پذیر، قابلیت پیکر بندی مجدد
• قابل استفاده در هر مکان بدون نیاز به همراه داشتن چیزی
• به روز رسانی سیستم عامل بدون دخالت و درگیری کاربر
• مدیریت فایلها و نرم افزارها و پردازشها به صورت یکپارچه
• خدمات و برنامه های کاربردی متنوع

در این سایت فقط تکه هایی از این مطلب(به صورت کاملا تصادفی و به صورت نمونه) با شماره بندی انتهای صفحه درج می شود که ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت کلمات به هم بریزد یا شکل ها درج نشود-این مطالب صرفا برای دمو می باشد

ولی برای دانلود فایل اصلی با فرمت ورد حاوی تمامی قسمت ها با منابع کامل

اینجا کلیک کنید

• عدم نیاز به خرید سیستم عامل گران قیمت
امنیت بالاتر نسبت به رایانش ابری به دلیل عدم انفصال بین ذخیره و پردازش داده
1-4 فرضیات مسئله
• سیستم های اطلاعاتی که شامل سیستمی برای جمع آوری، سازماندهی و ذخیره اطلاعات یک سازمان است.
• سیستمهای اطلاعاتی که از طریق تعریف فرآیندها و رویهها نحوه شکلگیری عملیات سازمان را به عهده میگیرند.
• توسعه سیستمعامل، تحت شبکه و مبتنی بر پروتکل Http .
• استفاده از ساختارهای مبتنی بر رایانش ابری
• یکپارچهسازی سیستمهای اطلاعاتی .
1-5 توجیه ضرورت انجام تحقیق :
متغیر بودن قوانین رقابتی در دنیای کسب و کار، فرایند ارائه محصول جدید به بازار را با اهمیت خاصی جلوه داده است. اکثر سازمانها امروزه بیش از هر زمان دیگری دریافته اند که صرفاً تکیه و اعتماد به اهرمهای رقابتی سنتی مثلِ افزایش کیفیت، کاهش هزینه و تمایز در ارائه محصولات و خدمات، کافی نیست و درعوض مفاهیمی مثل سرعت و انعطاف پذیری در رقابت، نمود قابل توجهی پیدا کرده اند ونگرش به سمت ارائه محصولات بهبود دهنده محصولات موجود سازمان که در سازمان جاافتاده، تغییر کرده است و از بین بردن ترس و خطرات ناشی از جایگزینی محصول جدید در سازمان، خود دلیل موجه این تغییر نگرش است.
1-6 هدف از اجرا :
در این پایاننامه با معرفی مفهوم اصلاح شده‌ای به نام سیستم‌عامل‌ تحت وب سازمانی، به کمک چهارچوب ExtJS، برنامه‌ساز تحت ‌وب، یکپارچهکننده سیستم‌های اطلاعاتی و چهارچوب JOSSO، کلیه قابلیت‌های مورد انتظار برای یک سیستم مدیریت برنامه‌های‌کاربردی سازمان را با درنظر گرفتن کلیه محدودیت‌ها و موانع متصور، با ارائه‌ی یک معماری پیشنهادی مبتنی بر رایانش ابری احصا خواهیم نمود. سیستم‌عامل ‌تحت وب ‌سازمانی، کاربرد متفاوتی با سیستم‌عامل‌ تحت وب معمولی داشته و برخی ازمعایب سیستم‌عامل‌ تحت وب معمولی در سیستم‌عامل‌ تحت وب سازمانی اصلاح شده است.

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

1-7 روش پژوهش و تکنیک‌های اجرائی:
پژوهشی علمی مبتنی بر مطالعات کتابخانهای، مطالعه مقالات و رسالههای انجام شده در این زمینه که به شرح زیر میباشد.
شکل 1-1: روش انجام کار
• گردآوری اطلاعات با مطالعه اسناد و مدارک در دسترس (کتب ، مقالات ، گزارشات).
• مطالعه و شناخت مفاهیم رایانش ابری.
• مطالعه و شناخت مفاهیم یکپارچهسازی سیستمهای اطلاعاتی.
• جستجو در ادبیات موضوع سیستمعاملهای تحتوب و استخراج کلیه نیازمندیها و خواستههای موجود در سازمان.
• جستجو در ادبیات موضوع رایانش ابری.
• بررسی کارهای انجام شده در زمینه یکپارچهسازی سیستمهای اطلاعاتی.

1-8 ساختار پایان نامه
ساختار این پایاننامه بر پنج بخش اصلی بنا نهاده شدهاست که پس از این فصل که به تعریف مسئله و تعیین حوزه و ساختار تحقیق میپردازد، مابقی فصول به شرح زیر میباشد:
• فصل دوم مربوط به ادبیات موضوع و کلیات مسئله است، در این فصل به بیان مفاهیمی در راستای رایانش ابری، نرمافزار به عنوان سرویس و سیستمعاملهای تحتوب خواهیم پرداخت. همچنین در این فصل کارهای انجام شده در زمینههای مرتبط با تحقیق را بیان خواهیم نمود.
• فصل سوم ایده اصلی پایاننامه است که پس از بررسیهای کامل در فصول قبلی شکل میگیرد و در ادامه به شرح کامل راهکار پیشنهادی میپردازیم.
• فصل چهارم، به بررسی مطالعه موردی برای نشان دادن چگونگی عملکرد مدل پیشنهادی و ارزیابی آن خواهیم پرداخت.
• فصل پنجم، به نتیجهگیری تحقیق و بیان کارهای آتی پرداخته میشود.
فصل دوم
ادبیات و پیشینه تحقیق
2-1 مقدمه
در این فصل با مفاهیم و موضوعات مرتبط با موضوع پایاننامه آشنا خواهیم شد. در فاز آغازین این فصل به بیان ادبیات موضوع میپردازیم، مجموعه مطالب مطرح شده در این فاز شامل سه حوزه اصلی میباشند. ابتدا با مفاهیم معماری رایانش ابری، اصطلاحات و استانداردها در این حوزه آشنا میشویم سپس به بیان مفاهیم مرتبط با یکپارچهسازی سیستمهای اطلاعاتی میپردازیم و در ادامه وارد حوزه سیستم عامل تحت وب و اصطلاحات مرتبط با آن خواهیم شد. با توجه به اهمیت و وابستگی مطالب در حوزههای فوق در فاز پایانی این فصل با دیدی عمیق، زمینههای کاری انجام شده و رویکردهای این حوزهها را مورد بررسی قرار میدهیم.
2-2 سیستم عامل تحت وب
با افزایش استفاده از تکنولوژیهای اینترنت پرسرعت در طی سالهای اخیر، مفهوم محاسبات ابری محبوبتر و عامتر شدهاست. در محاسبات ابری، کاربران با نرمافزارهای مبتنی بر وب سریعتر و با میل بیشتر نسبت به نرمافزارهای محلی و موجود بر روی حافظه کار میکنند [8]. این برنامهها از طریق یک مرورگر قابل دسترس میباشند و مانند برنامههای معمولی که بر روی سیستم نصب است عمل کرده و به نظر میآیند [9]. با این رویکرد، کاربران میتوانند با برنامههای کاربردیشان از طریق چندین کامپیوتر کارکنند [10]. علاوه بر این، سازمانها میتوانند به آسانی دادههای مربوط به شرکت را کنترل کنند و همچنین آلودگیهای ویروسهای نرمافزاری را نیز کاهش دهند[11] . همچنین محاسبات ابری همکاریها را سادهتر کرده و میتوانند مشکلات ناهمسانی پلتفرمها را کاهش دهند. سیستم عاملهای مبتنی بر وب ماورای عاملیتهای پایهای معمولی (دسکتاپ) میباشند، که همچنین شامل خیلی از قابلیتهای سیستمعاملهای سنتی مانند سیستم فایل، مدیریت فایل، بهرهوری و همچنین برنامههای کاربردی ارتباطی میباشد. یک عامل همبخشی در این سیستمعاملها تکنولوژی اینترنت (افزایش پهنای باند) است که کار کردن سریعتر و حرکت سریعتر دادهها را از طریق اینترنت به طرف/از سوی سیستمعاملهای وبی را سبب میشود. همچنین باید به این موضوع توجه نمود که سیستم عامل تحت وب، به این زودیها جایگزین سیستمعاملهای سنتی نخواهد شد. اما هرچه کاربران با کار تحت وب راحتتر باشند سیستم عامل تحت وب میتواند مشهورتر و محبوبتر شود. با این حال، این تکنولوژی هنوز چندین کمبود و کاستی دارد که استدلال کنندگان باید آنها را در یابند[6].
2-2-1 ظهور سیستم عاملهای تحت وب
اکنون تعداد روبهرشدی از سازمانها که از طریق بازرگانی و سیستم عاملهای مبتنی بر وب در حال اضافه شدن به مفهوم ابر هستند رو به رشد است [12]. یکی از سیستم عاملهای وبی قدیمی Tarantella بود. این سیستم عامل یک سیستم ویندوز مبتنی بر یونیکس بود که بر روی یکی شدن شبکهها کار میکرد و اجازه میداد که صفحه کامپیوترهای خانگی دسکتاپ یونیکس را نمایش دهند. با این حال این تکنولوژی هرگز به طور تجاری بهکار گرفته نشد. در سال 1992 در دانشگاه کالیفرنیا محققان کار بر روی مطلبی را چهار سال قبل از آمدن سیستمعامل وبی آغاز کرده بودند که سیستمعاملی مانند عاملیت از طریق اینترنت را ارئه داد. این تلاش امکانپذیر بودن این مسئله را نشان داد که تکنولوژیهایی هستند که میتوانند در سیستمعاملهای مبتنی بر وب استفاده شوند.مانند یک فایل سیستم که دادهها را از طریق URL شناسایی میکند[6].
با اولین تولید نرمافزارهای کاربردی وبی، حتی پیادهسازی و یا اجرا برخی توابع نسبتا ساده مانند کشیدن و قرار دادن فایلها، ایجاد تغییراتکوچک در اسناد بدون آنکه مجبور باشیم کل صفحه را بهروزرسانی کنیم و همچنین پنهان کردن دادههای محلی مشکل بود. اگرچه این مسائل با تکنولوژیهایی مانند Ajax , Adobe Flash و… که قادر به توسعه برنامههای کاربردی مبتنی بر وب غنی هستند، تغییر داده شدهاست. یکی از چالشهای کلیدی سیستم عاملهای وبی که در حوزه محدودیتهای امنیتی مانند عاملیت مرورگرهای Sand box ، که جهت محدود کردن اجرای محلی نرمافزارهای کاربردی وب طراحی شدهاست[6].
2-2-2 ساختار سیستم عاملهای وبی
سیستم عاملهای وبی باعث شده تا نرمافزارهای کاربردی مبتنی بر وب از مرورگر به عنوان واسط استفاده نمایند، که برای انکه مانند یک واسط سیستم عامل سنتی به نظر رسد طراحی شده است[13]. کار با سیستم فایل مبتنی بر URL که اجازه میدهد یک نرمافزار کاربردی مبتنی بر وب به فایلهای سرور آنلاین تولید کننده سیستمعامل از طریق یک پرسوجو « سیستم-نام-دامنه» دستیابی داشته باشد[14]. بهطور مشابه، این تکنولوژی از یک مکان-منبع مستقل- و سیستم نامگذاری که اجازه میدهد نرمافزارهای کاربردی سرویسها و منابع را از روی سرورهای دور فراخوانی نمایند، استفاده میکند[15].
سیستم عاملهای وبی از متغییرهایی با معماری پایهای مشابه استفاده مینمایند[16]. SGD از یک معماری سه لایهای استفاده مینماید. میزبانهای سرور این برنامههای کاربردی ماشینهای مجازی هستند که برنامهها را اجرا کرده و آنها را داخل یک سرور نمایشی که ارتباط کاربران را مدیریت مینماید قرار میدهند. این مشتریهای ظریف14 برنامههای کاربردی را اجرا نموده و کاربران وارد شده را به سرور برنامههای کاربردی بر میگرداند. هر یک از فراهمکنندگان سیستم عاملهای وبی و یا شرکت میزبان و یا مرکز داده میتوانند برنامه کاربردی و یا سرورهای نمایشی را جا دهند[17]. سیستم عاملهای وبی سادهتر مانند eyeOS از معماری دو لایهای استفاده میکنند که در آن یک ماشین میتواند به عنوان برنامه کاربردی و هم سرور نمایشی عمل کند. و مشتری در لایه دوم است[18]. سیستمهای پیچیدهتری مانند G.ho.st از یک گروه از سرورها به جای یک سرور کاربردب تکی و یک سرور نمایشی تکی استفاده میکنند[19]. در این مورد، گروهی از سرورها به عنوان یک ماشین برای کاربر به نظر میرسند. این گونه سیستمها چندین سرور محاسباتی و کمحافظه را به نسبتی در کنار هم بهکار میگیرند تا مقیاسپذیری و قابلیت اعتماد بیشتری را فراهم نمایند[6].
از آنجا که مرورگرها برای کار بر روی سیستم عاملهای مختلف ساخته شدهاند، سیستم عامل تحت وب هم که بر روی آنها اجرا میشود نیز مستقل از پلتفرم است. بسته به نوع سیستم عامل، کاربر میتواند برنامههای کاربردی را به صورت محلی از طریق برنامههایی مانند فلش اجرا کند و یا سرورهای سیستم عاملهای وبی میتواندد این برنامهها را از راهدور اجرا نمایند و در پنجره مرورگر مشتری نمایش دهند. در هر صورت، کاربران داده را به طور محلی تغییر داده و مشتری دادههای اصلاح شده را از طریق اینترنت به سرور سیستم عامل تحت وب بر میگرداند. هنگامی که برنامههای کاربردی وب به تغییرات کلی و یا بهروزرسانی نیاز دارد، سیستم عامل تحت وب امکان ارسال آنها را درون سرور خود فراهم میکند. این تغییرات دفعه بعدی که مشتری برنامه را دانلود میکند، بدون آنکه نیازی باشد تا کاربر کاری انجام دهد، نمایان میشوند[6].
در G.ho.st کاربران گزینه ذخیرهسازی دادهها را در حافظه پنهان محلی دارند، بنابراین آنها میتوانند بدون اتصال به اینترنت یعنی در حالت عدم اتصال به اینترنت نیز با آن کار کنند. ارتباط بین واسط مبتنی بر مرورگر و سرور سیستم عامل تحت وب، بین سرور و برنامههای کاربردی مورد استفاده، و بین برنامههایی که باید با یکدیگر در تعامل باشند آن هم زمانی که مشتری در حال کار با آنهاست از طریق پروتکلهای استاندارد مانند Http و Ftp صورت میگیرد. به طور کلی، ارائه دهندگان سیستم عاملهای وبی، سرورهای back end مدیریت فایلها و امنیت را اداره میکند. (یک تعادل بین آنها برقرار میکند) و همچنین به یکپارچهسازی برنامههای کاربردی که ممکن است با هم تداخل داشته باشند کمک میکنند. سیستم عاملهای وبی از رمزنگاری برای مبهم کردن اطلاعات فرستاده شده بین مشتری و سرور استفاده میکنند. فراهم کنندگان معمولا مجموعهای از برنامههای استاندارد که ارتباط بسیار نزدیک با هم دارند را اجرا میکنند. کاربران امنیت را به عملیاتهای سیستم عاملهای وبی خودشان که از طریق برنامههای کاربردی خودشان است اضافه میکنند. مگر در مواردی که کاربران اجرای برنامههای کاربردی و یا ذخیره اطلاعات به صورت محلی را انتخاب کنند، در اینصورت هیچ اثری از کار آنها بر روی کامپیوتری که استفاده میکنند به جای نمیماند[6].
2-2-3 مزایای سیستم عامل تحت وب
• سیستم عامل تحت وب بر روی تمامی کامپیوترها و یا دستگاههایی که اینترنت در اختیار دارند قابل اجراست. این موضوع برای افرادی که کارکنان سیار هستند و یا افرادی که کامپیوتری برای خود ندارند و باید در بیرون مانند: کافینت، کتابخانه و یا مدرسه کار کنند مهم است. همچنین کارکنان سیستم عاملهای وبی میتوانند کار کنند و یا وارد سیستم شوند و سپس از طریق یک کامپیوتر متفاوت از سیستم خارج شوند. علاوه براین، به دلیل آنکه همان سیستم عامل تحت وب میتواند بر روی کامپیوترهای متفاوت اجرا شود، فناوری و تکنولوژی تسهیل همکاری میان مراکز مختلف کار نیز برقرار میشوند[15].
• سیستم عاملهای سنتی فقط بر روی یک کامپیوتر اجرا میشوند، مانند: فایل شبکه سیستم( یک راه برای ماشینهای مختلف برای ورود و خروج فایلهای محلی) و دسکتاپ از راه دور( یک راه برای کنترل یک کامپیوتر با استفاده از دستگاههای دیگر) اجازه دسترسی راحتتر به اطلاعات از طریق چندین محل و همکاری بهتر کاربر را نیز دارد. اگرچه این تکنیک به مجموعهای از ماشینها در همان شبکه و کامپیوترهای خاص که به هم ربط داده شدهاند محدود میشود[20].
• با یک سیستم عامل تحت وب کاربران میتوانند اطلاعات را ذخیره کنند، پیدا کنند و از طرفی دیگر فایلها و سرویسها را مانند: تقویم، ایمیل و… از طرف یک دسکتاپ تحت وب مدیریت نمایند. ذخیرهسازی برنامههای کاربردی، فایلها و خدمات بر روی سرورهای ارائه دهنده سیستم عامل به جای ذخیره بر روی کامپیوتر کاربر میباشد و استفاده از آنها برای دزد لپتاپ و یا کامپیوترهای خانگی سختتر میشود[21].
• کاربران سیستم عاملهای وبی مجبور به تهیه کپی پشتیبانی و بایگانی نمیباشند چرا که ارائه دهنده سرویس از راه دور این عملیات را انجام میدهد.
• این تکنولوزی همچنین وعده داده است که هزینه دستگاهها را کاهش دهد،زیرا بسیاری از پردازشهای سنگین متمرکز بر روی سرورهای از راهدور فراهمکننده سرویس میباشد[22].
• از آنجا که سیستم عامل تحت وب در سرتاسر بستر عمل میکند، این موضوع مسائل مربوط به سازگاری بین برنامههای کامپیوتری و سیستم عامل را حذف میکند. بنابراین یک سیستم عامل تحت وب یکسان بر روی وینوز ، مکنتاش و یا ماشین لینوکس اجرا میشود.
• توسعه دهندگان برنامههای کاربردی فقط یک بار برنامههای کاربردی برای سیستم عاملهای وبی تولید کردهاند( به جای آنکه چندین بار برای هر یک از سیستم عاملهای سنتی این کار را انجام دهند). و مدیران سیستم فقط یک بار مجبور به گسترش برنامههای کاربردی برای سیستم عامل تحت وب مفروض میباشند. آنها میتوانند پس از آن به راحتی به توزیع این برنامهها به کاربران به صورت آنلاین بپردازند.
• از آنجا که سیستم عاملهای وبی و برنامههای کاربردی آن بهطور کلی مبتنی بر سرور میباشند که میتوان امنیت و نظارت را از یک مکان داشت لذا حفاظت از طریق آنتی ویروسها به صورت متمرکز فراهم میشود[6].
2-2-4 معایب سیستم عامل تحت وب
• سیستم عاملهای وبی با محدودیت پهنای باند شبکه و محدودیتهای پنهان آن مواجه هستند در حالی که سیستم عاملهای سنتی با این موارد مواجه نیستند. همچنین آنها به لایه بالا سری اضافی نیز نیاز دارند. چرا که آنها از طریق یک مرورگر که در بالای دستگاه میزبان سیستم عامل اجرا میشود، عمل میکنند.
• اگر کاربران سیستم عامل تحت وب به طور کلی با تعداد محدودی از برنامههای کاربردی میآید. گروه برتون گفته است که: برنامههای کاربردی ممکن است ویژگیهایی را که کاربران در برنامههای سنتی میپسندند را نداشته باشد. همچنین کاربران ممکن است بیش از حد با نرمافزاری که میخواهند با آن کار کنند نا آشنا باشند.
• بستر سیستم عامل تحت وب نسبتا نا بالغ است و همیشه همه آن قابلیتها را فراهم نمیکند، مانند دستگاه پیش برنده دسترسی بومی، به عنوان سیستم عاملهای سنتی، این موضوع به سیستم عاملهای وبی که مورد قبول شرکتهایی مثل کریز هستند آسیب رسانده است.
• اکثر کاربران نمیتوانند به راحتی دادهها را انتقال دهند و تنظیمات بین سیستم عاملهای وبی مختلف را انجام دهند. زیرا آنها از فرمت داده یکسانی استفاده نمیکنندف هرچند برخی از کاربران خبره و ماهر میتوانند این کار را به صورت دستی انجام دهند. طرفداران این سیستمها همچنان باید به توسعه استانداردها و ابزارهایی برای اداره کردن قابلیت همکاری قسمتهای مختلف بپردازند.
• اکثر ارائه دهندگان سیستم عاملهای وبی شرکتهای کوچکی هستند که ممکن است شرکتهای بزرگ تمایلی به اعتماد کردن در قبال دادههای حساس خود به این شرکتها نداشته باشند. و آنها ممکن است که نخواهند از یک سیستم عامل ناآشنا استفاده کنند و یا برنامهها و دادههای خود را در اختیار کامپیوترهای شخص سومی قرار دهند.
• به طور کلی، کاربران باید به صورت آنلاین با سیستم عامل تحت وب کار کنند. مشکل اصلی برای افرادی است که هرگز و یا به ندرت به اینترنت وصل میشوند و یا کسانی که دسترسی آنها به اینترنت به طور موقت قطع میشود[6].
2-3 سیستمهای اطلاعاتی
به طور کلی، سیستمهای اطلاعاتی، سیستمهایی هستند که اطلاعات لازم برای تصمیم گیری را برای افراد تصمیم گیر فراهم میآورند[23]. اطلاعاتی را که سیستمهای اطلاعاتی در اختیار کاربران قرار میدهند خدمات سیستمهای اطلاعاتی مینامیم[24]. برای اینکه سیستمهای اطلاعاتی بتوانند خدمات مناسب را در اختیار کاربران قرار دهند نیازمند در اختیار داشتن سخت افزار و نرم افزار مناسب و نیروی انسانی آموزش دیده و با انگیزه اند که در هر صورت، هزینه های بالایی را برای سازمان در بر دارند[25]. از طرفی اطلاعات یکی از منابع اصلی و با ارزش برای مدیران سازمانها است. نقش و ارزش اطلاعات نسبت به سایر منابع، مانند مواد اولیه و امور مالی، دارای ویژگی خاص است. هر چه حجم و پیچیدگی عملیات وسیعتر می شود اطلاعات اهمیت بیشتری پیدا می کند[26]. علاوه بر این، سرمایه گذاری برای استقرار سیستمهای اطلاعاتی بسیار بالا است. برای یک چنین سرمایه گذاری سنگینی فقط یک هدف می تواند وجود داشته باشد و آن، جلب رضایت استفاده کننده نهایی در داخل یا خارج سازمان است[2].
سیستمهای اطلاعاتی شامل فناوری اطلاعات، دادهها، رویههای پردازش دادهها و افرادی است که دادهها را جمعآوری و پردازش میکنند[27]. سیستمهای اطلاعاتی مجموعهای از منابع اطلاعات است که برای جمعآوری، پردازش، نگهداری و به کارگیری، به اشتراکگذاری، توزیع یا در اختیار گذاشتن اطلاعات طراحی شدهاست[28]. براساس تدوین دیگر سیستمهای اطلاعاتی مجموعهای از اجزای وابسته به هم میباشد که اطلاعات را جمعآوری، پردازش، ذخیره و توزیع میکنند تا از فرآیند تصمیمگیری و کنترل سازمان پشتیبانی نماید. در واقع سیستمهای اطلاعاتی در سازمان اطلاعات مفید و لازم را برای اعضاء (مدیران و کارکنان( و مشتریان فراهم میآورد.
شبیه هر سیستم دیگری سیستمهای اطلاعاتی شامل جزء ورودی یا دادهها، جزء خروجی یا ستادهها، جزء پردازش برای تبدیل دهدهها به ستادهها توسط کاربران یا سیستمهای دیگر و سازوکار بازخورد که عملیات را کنترل میکند، میباشد (شکل 2-1). نکته دیگر اینکه شبیه هر سیستم دیگری، سیستمهای اطلاعاتی نیز در یک محیط خارجی فعالیت میکنند و فعالیت آنها تحت تاثیر محیط و عوامل محیطی میباشد[29].
شکل 21: مدلی از سیستمهای اطلاعاتی[29]
2-3-1 اهداف و مزایای سیستمهای اطلاعاتی[30-32]
سیستمهای اطلاعاتی جهت دستیابی به اهداف مختلفی ایجاد میشوند که از جمله آن عبارت است از:
• جمعآوری و ذخیره اطلاعات بهدست آمده از منابع مختلف در قالبی منسجم و یکپارچه
• قابلیت پاسخگویی سریع به نیازهای اطلاعاتی متقاضیان اطلاعات
• امکان تبادل اطلاعات بین مراکز مختلف
• امکان تهیه و ارائه گزارشات مقایسهای
• فراهم آوردن ابزار اطلاعاتی لازم به منظور برنامهریزی و تصمیمگیری آسان[1]
2-3-2 روند به کارگیری سیستمهای اطلاعاتی در سازمان
روند به کارگیری سیستمهای اطلاعاتی در شرکتها و سازمانها، روندی تکاملی بوده. شکل 2-2 گویای این امر میباشد.
شکل 2-2: روند بهکارگیری سیستمهای اطلاعاتی در سازمانها[33]
2-4 یکپارچهسازی سیستمهای اطلاعاتی
2-4-1 یکپارچهسازی در سازمان
مفهوم یکپارچه سازی، در طول سالها بین رشته های مختلف به طور متنوعی، درک و تصور شده و در یک روش نسبتاً غیر وابسته و غیر یکپارچه تکامل یافته است، به طوری که هر رشته ای، از منظر خود به موضوع نگاه میکند[34].
یکپارچهسازی یک جایگاه مرکزی در حوزههای متعددی چون مدیریت، استراتژی، تئوری سازمانی، مدیریت تولید/عملیات و سیستمهای اطلاعاتی اشغال میکند[34].
در استراتژی، ریشههای مفهومی یکپارچهسازی را میتوان در مفاهیم تعاون و هماهنگی(Fayol 1949) و همچنین در تعریف (Lawrence and Lorsch) از یکپارچهسازی ردیابی کرد.
“… فرآیند دست یافتن به پیوستگی و وحدت در تعامل بین زیرسیستمهای متعدد برای انجام وظایف سازمانی…”
بنابر این دیدگاه، منظور از یکپارچهسازی این است که دپارتمانهای مختلف چطور با همدیگر به صورت موزونی تعامل دارند و فعالیتهایشان به صورت تنگاتنگی هماهنگ شدهاست. در راستای این نگاه ادبیات استراتژی از مفهوم یکپارچهسازی، برای شرح هماهنگی فعالیتها یا مدیریت وابستگیها بین آنها استفاده میکند[34].
مفهوم یکپارچهسازی در سایر ادبیات، هم راستا با دیدگاه بالا است. برای مثال در تولیدات/عملیات/ زنجیره تامین، یکپارچهسازی به صورت مدیریت هماهنگ اطلاعات، گردش مواد، عملیات ماشین آلات کارخانه و زنجیره تامین از طریق مجموعه مشترکی از اصول، استراتژیها، سیاستها و معیارهای کارایی دیده میشود[35]. در ادبیات نوآوری، از یکپارچهسازی برای ارائه اینکه فعالیتهای فرآیند نوآوری (نثلا تحقیق و توسعه و ساخت و تولید) چطور به همدیگر متصل شده و بهطور تنگاتنگ هماهنگ شدهاند، استفاده شدهاست[34]. در سیستمهای اطلاعاتی، به مفهوم یکپارچهسازی حداقل از دو منظر نگاه میشود.
از نظر فنی، از یکپارچهسازی برای شرح به هم پیوستگی فناوریهای اطلاعاتی سازمان و اینکه عناصر دادهای تا چه درجهای از یک شمای مفهوم عمومی15 مشترک استفاده میکنند، استفاده میشود[34, 36]. بر اساس این دیدگاه، یکپارچهسازی نشان میدهد که سیستمهای مختلف تا چه اندازهای، به هم پیوستهاند و میتوانند با همدیگر صحبت کنند. دیدگاه دیگر، یکپارچهسازی را در این میبیند که فرآیندهای کسبوکار دو یا چند سازمان مستقل، تا چه اندازه استاندارد شده و از طریق فناوریهای مخابراتی و رایانهای پیوند مستحکمی16 با همدیگر دارند[34].
همانطور که مشاهده می شود، چون رشته های مختلف روی مولفه ها یا فعالیتهای سازمانی مختلفی تمرکز کرده اند، مفهوم یکپارچه سازی در حوزه های مختلف به اشکال مختلفی درک و تعریف شده است. البته با وجود تفاوت های واضح آنها، مفهوم یکپارچه سازی حول یک مفهوم بنیادی سیر میکند که در [34] آنرا یکپارچهسازی سازمانی17 مینامند وآنرا به این شکل تعریف میکنند که مولفههای سازمانی متمایز و وابسته به یکدیگر، تا چه اندازه تشکیل یک کل متحد میدهند. در این تعریف، وازه مولفه به واحدها، دپارتمانها، یا همکاران سازمانی اشاره دارد و شامل فرآیندهای کسبوکارف افراد و فناوری درگیر در آن است[34].
2-4-2 یکپارچهسازی در سیستمهای اطلاعاتی
در این کار، تمرکز اصلی روی یکپارچه سازی در سیستم های اطلاعاتی است، اما با توجه به اینکه، یکپارچه سازی سیستم های اطلاعاتی در خلا صورت نمی گیرد و روی مولفه های سازمانی تاثیرات مستقیم یا غیر مستقیمی دارد، برای پیاده شدن کامل یکپارچه سازی سیستم های اطلاعاتی باید در بستر یکپارچه سازی سازمانی پیاده شود[37].
آگهی زیر (شکل 2-3) را از شرکت اراکل و نقل قول مربوطه را از CEO آن، لاری الیسون18 در نظر بگیرید. این شکل، به طور واضح و مشخص، تبلیغ نوعی از یکپارچهسازی است که در [38] آن را “Big I” مینامد که در آن تمام داده های مرتبط با هم، بر اساس یک مدل داده ای معین تراز شده و تنها یک بار ذخیره شده اند. معنای آن، این است که شما می توانید تمام داده های خود را برای مجموعه ای از فرآیندهای کسب و کار که در ستون میانی شکل2-3 لیست شده اند، درون سویت کسب و کار الکترونیک اراکل19 قرار دهید و به طور قابل توجهی، هزینه کلی مالکیت20 سیستم را کاهش دهید. در حقیقت، آگهی ادعا میکند که اراکل با پیادهسازی Big I ، سالانه یک میلیارد دلار صرفهجویی کردهاست. معنای دیگری که از نقل قول الیسون بر می آید، این است که اگر شما با استفاده از رابط، ترکیبی از بهترین ماژول های محصولات مختلف را پیاده کنید، با مشکلات پیاده سازی روبرو خواهید شد؛ یعنی “هیچ اهمیتی ندارد، شما چقدر خوب آن را انجام دهید، در هر صورت یکپارچه سازی سیستم ها هرگز نمی تواند تمام داده های شما را در یک مکان قرار دهد ” [38].

دسته بندی : پایان نامه

دیدگاهتان را بنویسید